پروفیل آلومینیوم - آلومینیوم بهفرد - خواص شیمیایی پروفیل آلومینیوم

پروفیل آلومینیوم – آلومینیوم بهفرد – خواص شیمیایی پروفیل آلومینیوم

پروفیل آلومنیوم : خواص شیمیایی

برخی از خواص جذاب آلومینیوم، ظاهر زیبا، ساخت آسان، مقاومت به خوردگی خوب، چگالی پایین، استحکام به وزن بالا و چقرمگی شکست بالا است.

به دلیل این خواص، آلومینیوم یکی از به صرفه ترین مواد در ساخت تجهیزات نظامی و صنایع دریایی است.

آلومینیوم وقتی در معرض هوا قرار می گیرد، لایه پیوسته ای از اکسید آلومینیوم روی آن تشکیل می شود. این لایه، مقاومت به خوردگی عالی دارد. آلومینیوم در مقابل بیشتر اسید ها مقاوم است ولی مقاومت آن در برابر قلیا ها کمتر از اسید ها است.

آلومینیوم خالص استحکام کششی بالایی ندارد ولی با اضافه کردن عناصر آلیاژی به آلومینیوم مانند منگنز، سیلیسیم، مس و منیزیوم می توان استحکام آلومینیوم را افزایش داد و آلیاژهایی برای مصارف ویژه تولید کرد.

انتقال حرارت آلومینیوم عالی است، تقریباً سه برابر فولاد، خاصیتی که آلومینیوم را برای ساخت سیستم هایی که نیاز به انتقال گرما و سرمای خوب مانند Heat-exchanger ها دارند مناسب کرده است. ترکیب این خاصیت با غیر سمی بودن آلومینیوم، این ماده را در ساخت وسایل آشپزخانه پر کاربرد کرده است.

چگالی فولاد تقریباً یک سوم فولاد و مس است. این چگالی پایین آلومینیوم را به یکی از سبک ترین فلزات معمول در جهان بدل کرده است.

انواع استحکام

  • استحکام تسلیمکمترین تنشی است که تغییر شکل دائمی در ماده ایجاد می کند.در بعضی از مواد، مانند آلیاژهای آلومینیوم، شناسایی نقطه تسلیم سخت است . پس آن معمولاً به عنوان تنشی که دراثر %0.2 کرنش پلاستیک مورنیازاست تعریف می شود.
  • استحکام فشاری
  • استحکام کششی
  • استحکام خستگی
  • استحکام ضربه ای

 

 

پروفیل آلومینیوم - آلومینیوم بهفرد - خواص شیمیایی پروفیل آلومینیوم

پروفیل آلومینیوم – آلومینیوم بهفرد – خواص شیمیایی پروفیل آلومینیوم