پروفیل آلومینیوم - آلومینیوم بهفرد

پروفیل آلومینیوم – آلومینیوم بهفرد

عملیات تکمیلی شیمیایی بر روی پروفیل آلومینیوم

به طور کلی عملیات تکمیلی شیمیایی به دو منظور بر روی پروفیل آلومینیوم صورت میگیرد:

1 – بهبود خواص مکانیکی پروفیل آلومینیوم شامل :  عملیات های T4-T5-T6  .

2 – بدلیل هوازدگی آلومینیوم بخصوص در مجاورت بخار آب، بدون پوشش تنها در بخش کوچکی از صنایعی مثل وسایل اکترونیکی که خاصیت رسانایی الکتریکی آلومینیوم مورد نظر باشد قابل استفاده است. انواع پوشش دهی آلومینیوم جهت جلوگیری از هوازدگی و محافظت از آن شامل:

آنودایز

روکش های فلزی

رنگ الکترواستاتیک

دکورال ( طرح چوب )

  • T4-T5-T6    : فرآیند اصطحکاکی اغتشاشی با ایجاد تغییر در ساختار باعث حصول ساختاری ریزدانه می شود.   از آنجایی که ریز دانه شدن در فلزات باعث بهبود خواص مکانیکی می شود استفاده از این فرآیند برای اصلاح ریزساختار و حصول خواص مکانیکی مطلوب بسیار مورد توجه قرار گرفته است.    برای دستیابی به خواص مکانیکی خاص در محصولات آلیاژی آلومینیوم با استفاده از عملیات حرارتی heat treatment  به محصول دلخواه دست می یابند. این عملیات در استاندارد AAA به نه دسته تقسیم می شود.

 

  • آنودایز پروفیل آلومینیوم  :   از مهمترین فرآیند های پوشش دهی مقاطع آلومینیومی، ایجاد لایه اکسید آلومینیوم به صورت آنودایزینگ می باشد که به عنوان یکی از اصلی ترین روش های حفاظت آلومینیوم در برابر خوردگی محسوب می شود و همچنین موجب مقاومت سطحی بالا، درخشندگی و زیبایی بیشتر سطح پروفیل می شود.    این واحد قادر به انجام عملیات آبکاری با کیفیت سطحی ویژه بر روی انواع مقاطع آلومینیومی به رنگ های نقره ای، شمپاینی، برنز ( از روشن تا تیره ) و همچنین طلایی می باشد. پروفیل های آبکاری شده این واحد ، دارای حداکثر مقاومت سایشی و میزان بالای مقاومت در برابر اشعه uv خورشید و شرایط بد آب و هوایی هستند که نتیجه استفاده از حمام های سیل سرد و گرم و تثبیت کننده های رنگ می باشد .
  • روکش های فلزی پروفیل آلومینیوم
  • رنگ الکترواستاتیک پروفیل آلومینیوم  :   یکی از روش های رنگ آمیزی پروفیل، استفاده از ترکیبات پلیمری به صورت پاشش پودرهای پلی استر (PE) و اپوکسی –  پلی استر ( MX ) و غیره به روش الکترواستاتیک بر روی سطح و فرآوری پودر به وسیله کوره های حرارتی در دمای ۲۰۰- ۱۸۰ درجه سانتیگراد می باشد. این پوشش رنگی در صورتی که پروفیل خام آن قبل از مرحله پاشش رنگ، از زیر سازی ( زیر سازی با موادی مانند کرومات و یا آنودایز) خوبی برخوردار باشد، پوشش بسیار مقاوم در مقابل نور خورشید و شرایط نا مناسب آب و هوایی خواهد بود .
  • دکورال ( طرح چوب ) پروفیل آلومینیوم   :     با استفاده از زیر رنگ متناسب و فیلم ها و کاغذ های طرح دار و همچنین کوره پخت  قادر به ایجاد پوشش طرح چوب و سنگ با تنوع طرح بالا و کیفیتی ممتاز بر روی مقاطع آلومینیومی و انواع ورق آلومینیوم می باشد .