پروفیل آلومینیوم - آلومینیوم بهفرد

پروفیل آلومینیوم – آلومینیوم بهفرد

پروفیل  آلومینیوم به روش اکستروژن

تولید پروفیل آلومینیوم ، هر چند از نظر مقدار وزنی ، پرمصرف ترین محصول فلز الومینیوم  نیست ولی به لحاظ تنوع شکل و تنوع کاربرد  ، پروفیل الومینیومی  پر تنوع ترین محصول فلزی در جهان می باشد . چهار روش اکستروژن برای تولید پروفیل به شکل عام و پروفیل الومینیوم به شکل خاص وجود دارد که ما یکی از تولید کننده های پروفیلهای آلومینیومی به روش اکستروژن مستقیم  direct   هستیم ، ولی روش های غیرمستقیم indirect ، کانفرم cintinius forming  و سمبه شناور pier sink نیز از روشهای موجود در ایران هستند . انواع پروفیلهای آلومینیومی  در تمام صنایع ، قابل مشاهده است ، برخی از کاربردهای مهم   پروفیلهای آلومینیومی اکسترود شده عبارت‌اند از :

پروفیل الومینیوم در صنایع ساختمان (درب، پنجره، دیوار پوشها ، کرکره های برقی ،کابین اسانسود ، نما و…)

پروفیل الومینیوم در صنایع حمل و نقل  (خودرو ‌ها، هواپیماها، کامیون‌ها، کشتی‌ها، اسکله ها ، واگنها  و…)

پروفیل الومینیوم در صنایع بسته‌بندی (جعبه های لوازم ارایش ، بدنه ماشین آلات ، زرورق و…)

پروفیل الومینیوم در صنایع لوازم خانگی (ماشین لباس شوئی ، یخچال ، اجاق گاز ، هود و . . .)

پروفیل الومینیوم در صنایع الکتریکی ( خطوط انتقال نیرو  ، باس بار ، وال واشر ، هیت سینک و . . . )

تولید پروفیل الومینیوم از فلز خالص تنها در موارد اندکی کاربرد دارد ، در سایر موارد از الیاژهای آلومینیوم با عناصری نظیر منیزیوم، سیلیسیوم ، روی ، مس، منگنز و دیگر عناصر جهت بهبود بعضی از خواص مکانیکی یا شیمیائی پروفیل های الومینیومی استفاده می شود .

انتخاب آلیاژ برای تولید پروفیل آلومینیوم به کاربرد محصول و هندسه پروفیل آلومینیوم ، خواص مکانیکی پروفیل آلومینیوم ، خواص شیمیایی پروفیل آلومینیوم و خواص الکتریکی پروفیل آلومینیوم که مورد انتظار طراح می باشد بستگی دارد که در ادامه به هر یک از انها می پردازیم .

در ویکی پدیا پروفیل به شکلی که ملاحظه می فرمائید ، معنی شده  است  و بدیهی است پروفیل الومینیوم جنس محصول را مشخص میکند چون از جنس بیشتر فلزات و حتا پلیمرها و کامپوزیتها نیز پروفیل قابل تولید بوده و مورد مصرف دارد .

 

پروفیل آلومینیوم - آلومینیوم بهفرد

پروفیل آلومینیوم – آلومینیوم بهفرد

 

در زیر نمونه هائی از پروفیل های الومینیومی به روش اکستروژن مستقیم ( direct ) تولید شده در الومینیوم بهفرد را مشاهده میفرمائید .

پروفیل آلومینیوم - آلومینیوم بهفرد

پروفیل آلومینیوم – آلومینیوم بهفرد

پروفیل آلومینیوم